Podlahy

PVC podlahy

PVC jsou ideální pro místnosti, kde potřebujeme hygienickou a vodě odolnou podlahu. Tato krytina je lehká, odolná, pružná a cenově dostupná. Umí napodobit širokou škálu přírodních materiálů, dřevem počínaje a dlažbou či kamenem konče. Na výběr je mnoho barev a vzorů. Podle třídy poznáme, pro jaké prostředí a namáhání je krytina určena. Cena závisí na kvalitě: na tloušťce nášlapné vrstvy, počtu vyztužujících vrstev, tloušťce a typu podkladu. PVC se vyrábí v rolích o různé šířce, ve čtvercových formátech nebo jako lamely, které zdařile napodobují například parkety.

Výhody PVC podlahy

Údržba PVC podlahy

podlahy z PVC patří mezi ty, jejichž údržba je nenáročná. Stačí zamést nebo vyluxovat. Při vytírání přidáme do vody přípravek na elastické podlahy a to dle návodu od výrobce. Jen nesmíte použít agresivní čistidla, ale to platí pro každé podlahy. Pokud máte porézní povrch, doporučuje se PVC podlahu navoskovat z důvodu, že by se voda dostala do vnitřku podlahové krytiny, která by popraskala.

podlaha PVC

Dřevěné podlahy

Tento přírodní materiál s příjemnými vlastnostmi je vhodný do všech typů interiérů. Nejčastěji se pokládají do obývacích pokojů a ložnic. Rozhodně jim nesvědčí vlhké prostředí ani místa, kde dochází ke kontaktu s tvrdými nečistotami, to znamená, že pokud můžete, raději se vyvarujte pokládce těchto podlah do koupelen a předsíní. Dřevo stále pracuje, jeho objem se mění v závislosti na změnách teplot a vlhkosti Z těchto důvodů se doporučuje dřevěnou podlahu ošetřit v domácnostech lakem a na chalupách, kde vlhkost kolísá, raději tvrdým voskovým olejem.

Tvrdost dřeva pro podlahy dělíme do tří skupin:

Měkká – Smrk, Borovice, Olše, Jedle, Topol, Lípa, Osika... Tvrdá – Dub, Buk, Jilm, Jasan, Bříza, Ořech, Modřín, ovocné dřeviny... Velmi tvrdá - Habr, Akát, z exotických Padauk, Eben...

Výhody dřevěné podlahy

Nevýhody dřevěné podlahy:

Nevýhodou je vysoká cena a má také tendenci v zimních měsících sesychat. Tomu zabráníte zvlhčováním vzduchu v místnosti. Postačí odpařovače na radiátoru a doporučuje se nenechat místnost vystydnout, či dokonce vymrznout. Vhodné je udržovat stálou teplotu 21 – 23 °C.

Údržba dřevěné podlahy.

Údržba dřevěných podlah – opět platí zamést nebo vysát. Při vytírání používat přípravky určené na dřevěné podlahy a držet se návodu od výrobce. A hlavně vytírat do sucha, nenechávat podlahu pod vrstvou vody!

Plovoucí podlahy

Výhody plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy jsou rozdělené do tří skupin:

Laminátové plovoucí podlahy

Výhody laminátové podlahy

Nevýhody laminátové podlahy

Údržba laminátové podlahy.

Laminátová podlaha se řadí mezi podlahy, kterým vyhovuje zamést, popřípadě vysát. Vytírat musíme opravdu pouze vlhkým hadrem a dávat pozor na rozlitou vodu. Jestliže se stane, že se něco rozlije, musí se podlaha okamžitě vysušit.

Vinylové podlahy

Můžeme vybírat z mnoha vzorníků a barev. Vinylové podlahy věrně napodobují vzor dřeva, kamene, dlaždic, skleněných dlaždic a korku. Dokonce napodobují i zvlněný plech a štípaný kámen. A to tak, že od originálu jsou k nerozeznání. Je to možné díky technologii 3D, která vlivem dvousměrné reliéfní ražby dodá plastický vjem.

Výhody vinylové podlahy

Využití vinylové podlahy

Údržba vinylové podlahy

Korkové podlahy

Výhoda korkové podlahy

Údržba korkové podlahy

Marmoleum

Marmoleum a jeho výhody

Marmoleum a využití

Údržba

pro marmoleum je vhodnější údržba za sucha, protože má hladký, neporézní povrch. Je doporučován prachový mop. Ale samozřejmě se vše odvíjí od způsobu užívání podlahy, takže ani čištění mokrou cestou není vyloučené. Při větším znečištění můžete sáhnout po vlhkém mopu.