Pracovní desky

Corian – umělý kámen

Corian je pevná, neporézní, homogenní a masivní hmota s rovnoměrně rozloženou barvou a texturou v celém průřezu. Prokazuje velmi dobré mechanické vlastnosti a krátkodobě odolává teplotě do 360 o C, dlouhodobě snese teplotu 180 °C. Je nenasákavý, voda i vlhkost zůstávají na povrchu, čímž je zajištěna maximální hygiena, protože nevzniká žádný prostor pro usazování bakterií a plísní. Na pracovní desce z Corianu tedy nezůstanou skvrny od kávy, červeného vína, ovoce. Vyrábějí se z něho nejen pracovní desky, ale i dřezy a umyvadla ve velkém množství barevných variant.

Výhody Corianu – umělého kamene

Technistone - umělý kámen

Je odolný proti poškrábání, snáší vysoké teploty, je ekologicky a hygienicky nezávadný, má dlouhou životnost. Je nepórovitý, čímž zamezuje vzniku baktérií, velmi praktický na údržbu, odolává běžným čistícím prostředkům používaným v kuchyni. Technistone je v celém průřezu struktur barevně stejnorodý, je možné ho obrábět a leštit. Používá se na pracovní desky, obklady a dlažby, koupelnový nábytek, různé stolky a bary.

Výhody Technistonu - umělého kamene

Žula - přírodní kámen

Materiál, který velmi dobře vynikne na kuchyni vyrobené z masivu. Je to materiál vyznačující se vysokou tvrdostí, odolností, životností, snáší dobře vysoké teploty a nevadí mu voda. Nevýhodou je, že je na dotek studená, ale i to je dnes možné vyřešit pomocí vyhřívání. Žulu můžeme také použít jako obklad stěny za pracovní deskou.

Výhody žuly - přírodního kamene

Laminátové desky postforming

Nejpoužívanější typ pracovní desky - na dřevotřískovém jádru je nalisována vrstva tvrzeného vysokotlakého laminátu se zaoblenou přední hranou. Má vysokou tepelnou odolnost, jeho velkou předností je cenová dostupnost. Snese poměrně značné mechanické namáhání i teplotu, až kolem 180 oC. Žádný povrch pracovní desky však nevydrží všechno, to se týká především krájení přímo na desce.

Výhody Laminátové desky

Masivní desky

Výhody: Pro výrobu pracovních desek se nečastěji používá tvrdé a odolné dřevo bukové nebo dubové, využívá se také exotických dřevin. Jeho vzhled jen těžko nahradíte; dřevo je zkrátka dřevo a do kuchyní, zařízených v rustikálním stylu, patří.

Nevýhody: Je třeba počítat s tím, že jde o přírodní materiál. Dřevo neustále pracuje, a proto je nutné jeho pravidelné ošetřování a impregnace. Horší je i jeho otěruschopnost, odolnost a stálobarevnost, proto je potřeba nechat dřevěnou desku čas od času zbrousit. Nutno však dodat, že mírná patina dřevu na kráse neubírá.